Kiinteistön arviointi Santa Cesarea Termessä: paljonko kotisi on tänään arvoinen

Santa Cesarea Termessä asunnot maksavat 610–1 800 €/m². Selvitä kiinteistösi arvo ilmaisella online-arvioinnilla – Valdoma Immobiliare.

Pyydä ilmainen kiinteistöarvio

Paljonko asuntosi on arvoinen Santa Cesarea Termessä

Santa Cesarea Termessä tavallisten asuinrakennusten neliöhinta asettuu välille 730–1 800 €/m² (OMI-data, 2. vuosipuolisko 2025), ja kasvua edellisiin kahteentoista kuukauteen verrattuna on kertynyt +0,6 %. Pieni luku, mutta tällaisessa matkailupainotteisessa markkinassa se kertoo jotain oleellista.

Santa Cesarea Terme ei ole mikä tahansa Salenton rannikkokaupunki. Kylpylät, kallioinen rantaviiva, liberty-tyyliset huvilat ja läheinen Castro tekevät tästä markkinasta omanlaisensa. Suurin osa ostajista etsii kesämökkiä tai sijoitusasuntoa kesävuokrausta varten. Ja juuri se painaa hintoja OMI-vaihteluvälin yläpäähän.

OMI – Osservatorio del Mercato Immobiliare, Verohallinnon kiinteistömarkkinaobservatorio – antaa viitearvot, mutta ne eivät yksin riitä. Etäisyys merestä, energialuokka, rakennusvuosi ja kunto voivat siirtää arvon 730 eurosta lähelle 1 800 €/m²:ä. Käytännössä puhumme jopa 400–500 euron erosta neliömetriltä.

Neliöhinnat Santa Cesarea Termessä kiinteistötyypeittäin

Alla oleva taulukko näyttää viralliset OMI-noteeraukset Santa Cesarea Termessä, viiteajanjaksona 2. vuosipuolisko 2025 (lähde: Osservatorio del Mercato Immobiliare, Agenzia delle Entrate). Luvut kuvaavat toteutuneita kauppahintoja – ei pyyntihintoja, jotka ovat aina korkeampia.

Kiinteistötyyppi Vähimmäisarvo (€/m²) Enimmäisarvo (€/m²)
Tavalliset asuinhuoneistot 730 1 800
Taloudelliset asuinhuoneistot 610 1 400
Liiketilat 780 3 000
Laboratoriot 810 1 150
Varastot 610 810
Autotallit 390 640
Kattamattomat autopaikat 370 450
Teollisuushallit 310 440

Tavallisten asuinhuoneistojen vaihteluväli – 730–1 800 €/m² – on laaja. Käytännössä se tarkoittaa, että merinäköalalla varustettu remontoitu huoneisto aivan rantabulevardilla voi maksaa yli kaksinkertaisesti verrattuna vanhaan laitakaupungin asuntoon. Kymmenen vuotta sitten hyvin ostanut on tänään hyvässä asemassa.

Kiinteistömarkkinoiden kehitys Santa Cesarea Termessä

Santa Cesarea Termen kiinteistömarkkinat seuraavat Salenton rannikon yleistä suuntausta: kysyntä on vakaata, tarjonta rajallista ja hinnat pitävät pintansa myös silloin, kun muualla Italiassa mennään alaspäin. 2. vuosipuoliskolla 2025 kirjattu +0,6 % edellisiin kahteentoista kuukauteen verrattuna kertoo hitaasta mutta johdonmukaisesta kasvusta.

Syyt ovat rakenteellisia. Santa Cesarea Terme houkuttelee kylpylä- ja rantaturisteja, joiden kulutustaso on korkea. Se heijastuu suoraan asuntojen kysyntään. Kyseessä ei ole Gallipoli tuhansine kauppoineen, vaan paikka, jossa ostajat ostavat harkiten – ja se pitää hinnat vakaina.

Nomisман ja Scenari Immobiliarin selvitysten mukaan Etelä-Italian rannikkokohteet, joilla on vahva matkailullinen identiteetti – kylpylät, arkkitehtuuriperintö, suora meripääsy – ovat osoittautuneet vastustuskykyisemmiksi kuin sisämaan kaupunkimarkkinat laskusuhdanteissa. Santa Cesarea Terme kuuluu tähän ryhmään.

Valdoma on seurannut tätä markkinaa vuosia toimipisteestään Magliessa, ja meillä on suora toimintakenttä koko Salenton Adrianmeren rannikolla. OMI-data on hyvä lähtökohta, mutta se pitää aina yhdistää paikalliseen tietoon: kuinka monta asuntoa on oikeasti myynnissä, millä hinnoilla neuvotellaan ja kuinka paljon pyyntihinnasta tingitään.

OMI-noteeraukset Santa Cesarea Termessä ja niiden tulkinta

OMI – Osservatorio del Mercato Immobiliare – on Agenzia delle Entraten ylläpitämä kiinteistöhintatietokanta, joka kattaa koko Italian ja päivitetään kaksi kertaa vuodessa. Jokaiselle kunnalle OMI määrittelee homogeeniset alueet (merkitään kirjaimin: A, B, C…) ja julkaisee kullekin alueelle kiinteistötyypeittäin vaihteluvälin minimi- ja maksimiarvoilla.

Santa Cesarea Termessä, kuten muissakin Salenton pienissä rannikkokaupungeissa, OMI-aluejako on karkeampaa kuin Leccen tai Brindisiin kaltaisissa kaupungeissa. Vaihteluväli on siis laajempi, ja kiinteistösi sijoittuminen siihen riippuu tekijöistä, joita OMI ei automaattisesti mittaa: näköala, kerros, rakennusvuosi, talotekniikan kunto.

Miten OMI-dataa luetaan järkevästi? Minimiarvo kuvaa peruskuntoisia kohteita – usein remonttia kaipaavia, epäedullisella sijainnilla tai suuntauksella. Maksimiarvo on varattu erinomaisessa kunnossa oleville, hyvin sijoittuneille kohteille laadukkailla pintamateriaaleilla. Suurin osa asunnoista asettuu 40–70 prosentin välille vaihteluvälillä – mutta jokainen tapaus on erilainen.

OMI-noteeraukset voi tarkistaa suoraan Agenzia delle Entraten verkkosivuilta, OMI – Quotazioni Immobiliari -osiosta. Tiedot ovat julkisia ja maksuttomia.

Miten kiinteistön arvo lasketaan Santa Cesarea Termessä

Markkinaarvon laskemiseen käytetään kaavaa, jonka kiinteistönvälittäjät ja arvioitsijat tuntevat hyvin:

Markkina-arvo = Kaupallinen pinta-ala × Neliöhinta × Korjauskertoimet

Missä:

  • Kaupallinen pinta-ala: ei ole sama kuin käytettävissä oleva sisäpinta-ala, vaan sisältää liitännäistilat alennetuilla kertoimilla (parvekkeet 25–30 %, kellari 50 %, autotalli 50–100 % riippuen käytettävyydestä).
  • Neliöhinta: kyseisen kiinteistötyypin ja alueen OMI-viitearvo, sopivasti sijoitettuna vaihteluvälille.
  • Korjauskertoimet: tekijät, jotka korottavat tai laskevat perusarvoa – kerros ja hissi, kunto, ilmansuunta, energialuokka, merinäköala.

Konkreettinen laskuesimerkki

Otetaan esimerkiksi tavallinen asuinhuoneisto Santa Cesarea Termessä: 80 m² käytettävissä olevaa pinta-alaa, 20 m²:n terassi, toinen kerros hissillä, hyvässä kunnossa, kaakkoinen suuntaus merinäköalalla, energialuokka C.

  • Kaupallinen pinta-ala: 80 m² + (20 m² × 0,30) = 86 m²
  • OMI-viitehinta: sijoitetaan vaihteluvälin keskiyläosaan, käytetään 1 300 €/m² (OMI-vaihteluvälin 730–1 800 €/m² sisällä, 2. vp. 2025)
  • Korjauskertoimet: +5 % merinäköalasta, +3 % kerros + hissi, −2 % energialuokka C = yhteensä +6 % → kerroin 1,06
  • Arvioitu arvo: 86 × 1 300 × 1,06 = noin 118 500 €

Tämä on lähtökohta. Ammattilaisen tekemä arviointi tai kokeneen paikallisen välittäjän katselmus tarkentaa lukua entisestään – ottaen huomioon asioita, joita mikään algoritmi ei näe: todellinen näköala ikkunasta, rakennuksen laatu, naapurusto.

Markkina-arvo ja verotusarvo: mitä eroa käytännössä on

Markkina-arvo on hinta, jonka ostaja oikeasti maksaa kiinteistöstä. Verotusarvo on verotuksellinen luku, joka lasketaan kiinteistörekisterin tuottoarvon pohjalta ja jota käytetään lähinnä verojen laskemiseen – se ei heijasta todellista markkinaa.

Verotusarvo lasketaan seuraavasti:

Verotusarvo = Korotettu kiinteistötuotto × Lakisääteinen kerroin

Kiinteistötuottoa korotetaan 5 % (tuotto × 1,05) ja kerrotaan sitten lakisääteisellä kertoimella kiinteistöluokan mukaan:

  • Asuinhuoneistot (luokat A, pois lukien A/10): kerroin 110 vakituiselle asunnolle, 120 kakkosasunnolle
  • Toimistot ja työtilat (A/10): kerroin 50
  • Liiketilat (C/1): kerroin 40
  • Varastot (C/2): kerroin 50

Santa Cesarea Termen tyypilliselle kesämökkiasunnolle verotusarvo on lähes aina selvästi markkina-arvoa alhaisempi. Se on normaalia – eikä verotusarvoa pidä käyttää myyntihinnan määrittämiseen. Sen käyttötarkoitus on IMU-veron, tietyissä yksityisten välisissä kaupoissa sovellettavan varainsiirtoveron ja perunkirjoituksen laskeminen.

Arvoon vaikuttavat tekijät Santa Cesarea Termessä

Santa Cesarea Termessä sijainti ratkaisee enemmän kuin missään muussa Salenton kohteessa. Huoneisto 50 metrin päässä merestä, näköalalla luoliin tai paikan tunnusomaiseen kalliorantaan, voi olla kaksinkertaisesti arvokkaampi kuin vastaava sisämaassa 500 metrin päässä. Ei ole liioiteltu – se on todellisuus, jonka näemme neuvotteluissa viikosta toiseen.

Muut oikeasti merkitsevät tekijät:

  • Läheisyys kylpyläkeskukseen ja rantabulevardiin: jalankulkuvyöhyke ja kylpylärakenteet luovat tiivistä matkailukysyntää, joka heijastuu suoraan viereisten katujen kiinteistöarvoihin.
  • Kunto ja remontointivuosi: loma-asuntomarkkinat suosivat vahvasti avaimet käteen -kohteita, jotka ovat jo kalustettuja ja valmiita vuokrattavaksi. Tuore remontti voi nostaa arvoa jopa 20–30 %.
  • Energialuokka: energiakustannusten ja uusien EU-normien myötä energialuokka painaa yhä enemmän. A- tai B-luokan talo myy nopeammin ja paremmalla hinnalla kuin F- tai G-luokan kohde.
  • Tyyppi ja kerros: ylimmät kerrokset panoraamaterassilla ovat halutuimpia. Pohjakerrokset, vaikka niillä olisi suora pääsy puutarhaan, lähtevät yleensä vaihteluvälin alarajalta.
  • Autopaikka tai autotalli: Santa Cesarea Termessä, jossa kesällä pysäköinti on lähes mahdotonta, katettu autopaikka tai autotalli tuo aitoa lisäarvoa – ei vain koettua.

Verrattuna muihin Salenton Adrianmeren rannikkoihin kuten Castro Marinaan tai Tricase Portoon, Santa Cesarea Termellä on hallussaan kylpyläbrändin tunnettuus. Se tuo monimuotoisempaa kysyntää: ei pelkästään lapsiperheitä, vaan myös pariskuntia ja ulkomaisia turisteja, joilla on enemmän ostovoimaa.

Kannattaako Santa Cesarea Termessä myydä nyt?

Vastaus riippuu tilanteestasi, mutta data auttaa ajattelemaan. Markkina kasvaa hitaasti (+0,6 % 2. vuosipuoliskolla 2025), loma-asuntojen kysyntä Salenton Adrianmeren rannikolla pysyy vakaana ja asuntolainojen korot – vaikka edelleen korkeammalla kuin historiallisilla minimiarvoillaan 2020–2021 – ovat lakanneet nousemasta.

Myyntiä harkitseva lähtee vuonna 2026 järkevästä asemasta. Ei 2021–2022:n huumaa, muttei myöskään kauppojen täydellistä pysähtymistä. Ostajia on – he ovat aiempaa valikoivampia ja tekevät alennustarjouksia energiaongelmaisista tai vähemmän keskeisistä kohteista.

Kannattaako myydä? Jos asuntosi on hyvin sijoittunut, remontoitu ja energialuokaltaan hyvä, 2026 on reilu hetki myydä. Jos taas kohde kaipaa isompia töitä, voi olla syytä miettiä, kannattaako myydä ennen vai jälkeen remontin – laskelman, joka riippuu työkustannuksista ja siitä, paljonko loppuhinnassa voitettaisiin.

Valdoma tekee tämän kustannus-hyötyanalyysin maksutta niille omistajille, jotka luottavat meille kohteensa. Meillä on toimipiste Magliessa ja vuosien kokemus koko Salenton markkinasta – tämä ei ole lupaus, se on arkipäivää.

Arvioi asuntosi Santa Cesarea Termessä: aloita heti, ilmaiseksi

Jos haluat nopean käsityksen kiinteistösi arvosta, voit pyytää ilmaisen online-arvioinnin suoraan Valdoma Immobiliaren verkkosivuilta – ei rekisteröitymistä, ei sitoumuksia. Syötä tärkeimmät tiedot ja saat arvion, joka perustuu alueen todellisiin OMI-arvoihin.

Mutta jos haluat vakavan arvioinnin – sellaisen, jota voit käyttää myyntihinnan päättämiseen, ostajien kanssa neuvottelemiseen tai muiden toimistojen tarjousten vertailuun – soita Valdomalle numeroon 0836 240100 tai ota yhteyttä sopiman ilmaisen katselmuksen sopimiseksi. Kokenut Santa Cesarea Termen markkinan tunteva välittäjä tulee luoksesi, näkee kohteen omin silmin ja antaa sinulle todellisen arvon – ei algoritmin tuottaman luvun.

Valdoma Immobiliaren toimipiste sijaitsee Magliessa, ja toimimme koko Salentossa. Tunnemme Santa Cesarea Termen markkinan korttelista korttelia, tiedämme mitkä kohteet todella myyvät ja millä hinnalla. Siinä on ero arvauksen ja ammattimaisen arvioinnin välillä.

Markkina-arvot alueella Santa Cesarea Terme (lähde: OMI)

Suuntaa antavat OMI-arvot (Italian verohallinnon kiinteistömarkkinoiden seurantakeskus). Kiinteistösi todellinen arvo riippuu monista erityisistä tekijöistä.

Alueen Santa Cesarea Terme kartta

Usein kysytyt kysymykset arvioinnista alueella Santa Cesarea Terme

Paljonko asuntoni on arvoinen Santa Cesarea Termessä?

OMI-noteerausten mukaan (2. vuosipuolisko 2025) tavalliset asuinhuoneistot Santa Cesarea Termessä ovat arvoltaan 730–1 800 €/m². Tarkka arvo riippuu sijainnista mereen nähden, kunnosta, kerroksesta ja energialuokasta. Tarkka arvio edellyttää paikallisen markkinan tuntevan välittäjän katselmusta.

Paljonko neliömetri maksaa Santa Cesarea Termessä?

Tavallisten asuinhuoneistojen neliöhinta on Santa Cesarea Termessä 730–1 800 €/m² OMI-datan mukaan (2. vp. 2025). Merinäköalalla ja erinomaisessa kunnossa olevat kohteet sijoittuvat vaihteluvälin yläpäähän. Taloudelliset asuinhuoneistot alkavat 610 €/m²:stä.

Mitkä ovat Santa Cesarea Termen OMI-noteeraukset?

OMI-noteeraukset Santa Cesarea Termessä 2. vuosipuoliskolla 2025: tavalliset asuinhuoneistot 730–1 800 €/m², taloudelliset asuinhuoneistot 610–1 400 €/m², liiketilat 780–3 000 €/m², autotallit 390–640 €/m². Lähde: Osservatorio del Mercato Immobiliare, Agenzia delle Entrate.

Onko verkossa tehty kiinteistöarviointi luotettava?

Online-arviointi antaa suuntaa-antavan arvion OMI-datan perusteella – hyvä lähtökohta, mutta ei riittävä todellisen myyntihinnan määrittämiseen. Se ei huomioi kohteen todellista kuntoa, näköalaa, pintamateriaalien laatua eikä paikallisen markkinan dynamiikkaa. Katselmus on aina tarpeen.

Onko asunnon arviointi ilmainen?

Kyllä. Valdoma Immobiliare tarjoaa ilmaisen arvioinnin sekä verkossa että paikan päällä tehtynä katselmuksena. Online-arviointiin ei tarvita rekisteröitymistä. Kokeneen Santa Cesarea Termen välittäjän katselmus on myös maksuton eikä sido toimeksiantoon.

Miten kiinteistön arvo lasketaan Santa Cesarea Termessä?

Arvo saadaan kertomalla kaupallinen pinta-ala neliöhinnalla ja soveltamalla korjauskertoimia kerroksen, kunnon, ilmansuunnan ja energialuokan mukaan. Esimerkki: 86 m² × 1 300 €/m² × 1,06 (kertoimet) = noin 118 500 €, OMI-vaihteluvälin 730–1 800 €/m² sisällä.

Mikä on kiinteistön kaupallinen pinta-ala?

Kaupallinen pinta-ala on markkinaarvon laskennassa käytettävä pinta-ala. Se sisältää käytettävissä olevan sisäpinta-alan sekä liitännäistilat alennetuilla kertoimilla: parvekkeet lasketaan 25–30 %:lla, kellari 50 %:lla, autotalli 50–100 %:lla. Se on lähes aina suurempi kuin pelkkä sisäpinta-ala.

Mitä eroa on markkina-arvolla ja verotusarvolla?

Markkina-arvo on hinta, jolla kiinteistö todella vaihtaa omistajaa. Verotusarvo on verotuksellinen luku, joka lasketaan 5 %:lla korotetusta kiinteistötuotosta kerrottuna lakisääteisellä kertoimella (120 kakkosasunnolle). Santa Cesarea Termen kesämökeillä verotusarvo on lähes aina selvästi markkina-arvoa alhaisempi.

Paljonko kiinteistön virallinen arviointi maksaa Santa Cesarea Termessä?

Auktorisoidun teknikon (geometri, arkkitehti tai insinööri) tekemä virallinen arviointi maksaa yleensä 300–800 euroa kohteen monimutkaisuudesta riippuen. Kiinteistönvälittäjän tekemä kaupallinen arviointi – se, jota käytetään myyntiin – on maksuton. Valdoma tarjoaa sen ilman kuluja kaikille Salenton kohteille.

Kannattaako Santa Cesarea Termessä myydä asunto vuonna 2026?

Markkina on lievässä kasvussa (+0,6 % 2. vuosipuoliskolla 2025) ja loma-asuntojen kysyntä Salenton Adrianmeren rannikolla pysyy vakaana. Hyvin sijoittunut ja hyvässä kunnossa oleva kohde löytää ostajan. Ostajat ovat kuitenkin aiempaa valikoivampia: energiaongelmat tai keskeistä sijaintia heikompi sijainti vaativat enemmän aikaa tai hinnanalennuksen.

Paljonko kotisi alueella Santa Cesarea Terme on arvoltaan?

Saat ilmaisen, ammattimaisen arvion, joka perustuu todellisiin paikallisiin markkina-arvoihin.

Arvioi kiinteistösi nyt

Kiinteistönvälittäjä alueella Santa Cesarea Terme